Тема: Л. КОСТЕНКО. «ЧАЙКА
НА КРИЖИНІ», «КРИЛА».
Утвердження
ідеї про те, що духовне багатство – найбільший скарб у житті.
Мета: поглибити знання
школярів про життя і творчість Л. Костенко,
допомогти усвідомити ідейно-художню значимість, неповторність її поезій; дослідити різницю між матеріальним і духовним,
розкрити духовне наповнення людини — її
«крилатість», що проявляється індивідуально, звертаючи увагу на духовне багатство як найбільший скарб у її житті; розвивати вміння виразно читати поетичні твори,
грамотно висловлювати свої думки,
почуття, спостереження, робити висновки, логічно мислити, співставляти, узагальнювати; формувати світогляд,
кругозір школярів; виховувати почуття
поваги, пошани до людини, її творчих
та індивідуальних здібностей, прищеплювати любов до мистецтва слова, високі моральні якості учням, прагнення
духовно збагачуватися.
Обладнання: портрет письменниці,
виставка її творів, ілюстрації до них, малюнок чи фото чайки, тестові завдання.
Теорія літератури: лірика, ліричний твір, ліричний
герой, диптих,художні засоби.
ХІД УРОКУ
Яке глибоке
щастя — жить,
Буть гідним імені людини,
Народу й людськості служить!
М. Рильський
I.
Організаційний момент
II.
Актуалізація опорних знань
Міні-дискусія:
- Назвіть
риси характеру, які ви цінуєте в людині.
- Назвіть істинні та
фальшиві цінності в нашому житті. Відповідь вмотивуйте.
III.
Оголошення теми, мети
уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів.
IV.Сприйняття
й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1 Життя
і творчість Л. В. Костенко.
Слово
вчителя.
ЛІНА ВАСИЛІВНА КОСТЕНКО
(Народилася
19.03.1930 р.)
Ліна Костенко —
поетеса виняткового таланту, яка в найтяжчих умовах не пішла на
компроміс із совістю, не продала свого таланту, не кривила душею, залишилася стійкою
у своїх переконаннях.
Народилася
19 березня 1930 року на березі Дніпра у містечку Ржищів, що на
Київщині в учительській сім'ї. Батько — людина неординарного хисту — в
сталінські часи зазнав лихоліть, був репресований.
З
шестирічного віку Ліна мешкала в Києві. Ще школяркою
почала відвідувати літературну студію при Спілці письменників
України. Потім навчалась у Київському педагогічному університеті.
У 1952-1956 рр. навчалась
у літературному інституті в м. Москва, який закінчила з відзнакою.
Вона
прийшла в літературу і відразу заявила про себе на повний голос трьома
першими збірками, які з'явилися одна за одною: «Проміння землі» (1957), «Вітрила» (1958),
«Мандрівка серця» (1961).
Уже в перших книгах Ліна Костенко постала перед читачами
поетом безкомпромісним,
чесним і самобутнім. Читачі й критика сприйняли її твори прихильно. Усі переконалися, що в українську поезію прийшов справжній
майстер слова.
Як і раніше, в епіцентрі художніх роздумів Ліни Костенко
як найвища оцінка
— Людина.
Найбільше
гармонійної і душевної злагоди у тих віршах Ліни Василівни, де домінує мотив єднання
людини з природою.
За
роман у віршах «Маруся Чурай» та збірку «Неповторність» поетеса отримала
Державну премію України імені Т. Г. Шевченка.
За
книжку «Інкрустації», видану італійською мовою, Ліні Костенко 1994р.
присуджено премію Франческа Петрарки, котрою Консорціум венеціанських видавців відзначає твори
видатних письменників сучасності. У 1998 р. у Торонто Світовий
конгрес українців нагородив Л. Костенко найвищою своєю відзнакою —
медаллю Святого Володимира.
У
2000 році Ліна Костенко стала першим лауреатом Міжнародної літературно-мистецької
премії ім. Олени Теліги.
На одній з
прес-конференцій Ліна Костенко нагадала, що поклик письменника — писати, а останнім часом вона мріє писати вірші не з політичним забарвленням, а «малювати птиць срібним
олівцем на лляному полотні»:
Я
дерево, я сніг, я все, що я люблю;
І,
може, це і є моя найвища сутність.
Поема Ліни Костенко «Чайка на
крижині» складається з п'яти частин: «Надбережжя», «Крига на Одрі», «Крила»,
«Ґрунт», «Усміх», кожна з яких має свій зміст, закінчену думку, але в той же
час пов'зані з перебуванням Л. Костенко у Польщі, зокрема у порту міста Щецін,
та міркуваннями про смисл життя людини, її призначення на землі, любові до
рідного краю.
Ми
ознайомимося з диптихом Ліни Костенко «Чайка на крижині» та «Крила»
2. Теорія літератури.
Диптих (за тлумачним
словником).
1) Заст.
двостулковий складень з живописним або рельєфним зображенням на стулках.
2) Два твори мистецтва, об’єднані
єдиним авторським задумом, сюжетом,
дійовими особами чи образами
3. Виразне
читання віршів «Чайка на крижині» та «Крила».
4. Обмін
враженнями. Евристична бесіда.
-
Яке загальне враження у вас склалося від віршів Ліни
Костенко? Чим вони схожі на інші, чим різняться?
-
Які людські якості, на думку авторки, є найціннішими,
найпотрібнішими в житті?
-
Чим друга частина (поезія «Крила») не схожа
на першу? (Протиставленням
«правди пташиної» та «правди людської», прямим значенням висловлювань (не
метафоричним); іншим віршовим розміром).
-
Доведіть, що вірші «Чайка
на крижині» та «Крила» - диптих.
-
Яка різниця між дилогією і
диптихом?
( Дилогія – об’єднані однією темою два
прозові твори одного письменника, в яких діють одні й ті ж самі герої.
Диптих – об’єднані однією темою та ідеєю два поетичні твори.)
-
Два вірші «Чайка на крижині» та
«Крила» складають диптих. Чим вони поєднані?
1) Спільним ідейним задумом:
людина має крила, але не завжди ними користується;
2) Алегоричним образом крил;
3) Засобом мовленнєвого
зв’язку: перша частина закінчується словами «Нащо крилатим ґрунт під ногами?»,
а друга розпочинається «А й справді, крилатим ґрунту не треба».
5. Бесіда про
глибоке духовне наповненні людини — її «крилатість», що
проявляється індивідуально
Слово вчителя
-
Читаючи поезію «Крила» Л. Костенко, кожний із вас,
мабуть, звернув увагу на символічне значення людських крил. Чим дорослішою стає
людина, тим і крила її стають більшими.
Для
чого людині потрібні крила? Хіба вона літає? Так. Людина літає не тільки уві
сні. Крила для кожного є тим глибокий духовним наповненням, що проявляється
індивідуально.
Чому людина
має крила, а не може полетіти? Це залежить у більшій мірі від неї самої, її
прагнення, бажання, цілеспрямованості, наполегливості, старанності.
Тому кожен
повинен прагнути до самоствердження, подолання життєвих труднощів у сучасному
житті, а цьому допоможуть наші крила.
1)
Бесіда
- Що потрібно в житті для
птаха, а що для людини? (Птасі — небо, воля, хмари; для Людини — земля,
поле, пара)
-
Назвіть істот в природі, які мають крила. (Птахи,
мухи, бджоли, коники...). Для чого вони їм потрібні?
-
Коли говорять людині, що у неї виросли крила за плечима?
-
Чому, на ваш погляд, Л.
Костенко зазначає, що людина має крила?
-
Чим людські крила відрізняються від пташиних? Як про це
говориться в поезії?
-
Чим пояснити те, що, на думку поетеси, «... крилатим і
ґрунту не треба»?
-
Які риси характеру Л. Костенко цінує в людині?
-
А чи має крила сама поетеса? Якщо так, то які? Власну
думку обґрунтуйте.
-
Як, на вашу думку, мати крила людині — це обов'язок чи
довільне бажання?
-
Яку людину вважають духовно багатою?
2) «Мікрофон».
-
Пригадай, з чого Дедал виготовив крила для Ікара (грецька
міфологія).
-
Які крила повинна мати людина?
-
Чи є у вас крила? Якщо так, то з чого вони зроблені? Свою
думку прокоментуйте.
- Як би ви скористалися
крилами, якщо мали б їх?
3) «Кубування»
- Застосовуючи метод
кубування, визначте призначення крила як частини організму.
Крило:
Крило:
• рівновага;
• захист від негоди;
• подати крило — вияв
дружніх стосунків;
• засіб для здобування їжі.
4)
«Гронування»
-
Складіть інформаційне гроно про людські крила.
Щирість до роботи
|
Людські крила
|
Правда
|
Щедрість на турботи
|
Чесність
|
Вірність у коханні
|
Пісні, надії, поезії, мрії
|
Довір’я
|
Вічне поривання
|
( Людські крила: Правда. Чесність. Довір'я.
Вірність у коханні. Вічне поривання. Щирість до роботи. Щедрість на
турботи. Пісні, надії, поезії, мрії.)
5)
Теорія літератури
Ø Алегоричний образ
Образ крил у віршах Ліни Костенко «Чайка на крижині» й «Крила» —
алегоричний. - Пригадай, що таке
алегорія. Алегорія — це інакомовлення; наділення тварин, птахів, рослин,
предметів рисами характеру людини. Із цим визначенням ми ознайомилися в 6
класі, коли з'ясовували, які жанрові особливості має байка. Проте таке
визначення алегорії вузьке. У ширшому розумінні алегорія — це спосіб
двопланового художнього зображення, що
ґрунтується на приховуванні реальних осіб, явищ і предметів під конкретними
художніми образами з відповідними асоціаціями. У вірші Ліни Костенко «Крила»
конкретним художнім образом є крила (один план художнього зображення), а прихованим
реальним явищем є такі людські якості, як піднесення, натхнення, упевненість,
незалежність (другий план художнього зображення). Отже, образ крил в
однойменному творі Ліни Костенко алегоричний.
6)
Фразеологічний
калейдоскоп
В українській мові є чимало фразеологізмів зі словами крила:
• ростуть
(виростають) крила — хто-небудь відчуває приплив сили, енергії, натхнення;
• як на
крилах — у доброму настрої, на піднесенні; дуже швидко;
• під
своє крило — для захисту, опікування;
• давати
крила — викликати в кого-небудь піднесення, натхнення, почуття впевненості
у собі, у своїх силах, здібностях;
• обламувати
крила — позбавити кого-небудь високих прагнень, поривань, мрій;
• опустити
крила — утратити впевненість у собі, примиритися з чимось, зневіритися у
своїх силах;
• обпалювати
собі крила — зазнавати невдачі в чому-небудь; не досягати чогось бажаного;
• складати
крильця — відмовлятися від будь-яких дій, від боротьби; скорятися;
• підрізати
крила — позбавити кого-небудь можливості здійснювати щось; підірвати міць, знесилити когось або обмежити
поле діяльності.
Крила — це символ духовності,
багатства думки, емоційного піднесення, могутності, незалежності й впевненості.
У греків крила символізували любов і перемогу. Давньогрецький філософ Платон
вважав крила символом розуму.Їх зображують на взутті (як у Меркурія), що
означає здатність до величезного духовного піднесення (Словник символів).
7)
Визначення художніх
засобів
-
Визначте, які художні засоби використані поетесою в даних
поетичних рядках:
Як колись
лютувала, стелила рядно ожеледиць.
|
Метафора,
персоніфікація
|
Крига буйно ломилась у
відкриті двері протоки.
|
Метафора
|
І, нарешті, по Одрі –
темній, широкій – на останній крижині самотня чайка пливе
|
Епітети
|
-
Нащо крилатим грунт під ногами?
|
Риторичне питання
|
Землі немає,
то буде
небо.
|
Антоніми, антитеза,
протиставлення
|
А крила має.
А крила
має!
|
Повтор; анафора;
окличне речення
|
V. Закріплення опрацьованого матеріалу
1)
Літературний диктант «Життя і
творчість Л. Костенко»
• Дата
народження Л. Костенко. (19.03.1930)
• В
якому віці Ліна Костенко оселяється в Києві? (Шестирічному)
• Через
неординарний хист батько поетеси був... (Репресованим)
• Яку
студію ще школяркою відвідувала Л. Костенко? (Літературну)
• Навчальний заклад, по
закінченні якого Ліна Василівна отримала вищу освіту (Київський педагогічний
університет)
• 3 1952—1956 рр. поетеса
навчалася в... (Літературному інституті в м. Москва)
•
Назва першої поетичної збірки Л.
Костенко. («Проміння землі» (1957)).
• Найвищою
цінністю у художніх роздумах Ліни Василівни є... (Людина).
• Книга,
за яку Л. Костенко присуджено премію Франческа Петрарки. («Інкрустації»)
• В
якому році поетеса стала першим лауреатом Міжнародної
літературно-мистецької премії ім. Олени
Теліги? (2000р.)
•
Яким поетом постала Л. Костенко у перших своїх книгах? (Безкомпромісним,
чесним, самобутнім)
• Твори, за які Ліна Василівна
отримала Державну премію України ім. Т. Шевченка. (Роман у віршах «Маруся
Чурай», збірка «Неповторність»)
Примітка. За кожну правильну
відповідь встановлюється 1 бал.
2)
Розгадування кросворда.
-
Розгадавши кросворд, ми визначимо, які риси характеру
притаманні поетесі
( її ім’я – ключове слово).
|
М
|
|
|
|
Л
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
Г
|
і
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||||
І
|
н
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
П
|
а
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
Б
|
|
|
К
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Т
|
|
|
|
|
о
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
Л
|
|
|
|
|
|
с
|
|
|
|||||||||||||
|
Н
|
|
|
|
|
т
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
|
|
|
Н
|
е
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
П
|
|
|
н
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
к
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
П
|
|
|
|
о
|
|
|
Відповідь: мрійливість, гідність, інтелектуальність,
патріотизм, безкомпромісність,
талановитість, людяність, неповторність, нестандартність, принциповість,
критичність, прямота.
3)
Проведення тестового
опитування
1.
Побачивши чайку, лірична героїня
здивувалася тим, що пташина:
а) самотньо плила на крижині; б) не встигла відлетіти у вирій;
в) не
змогла спіймати рибу.
2.
«Нащо крилатим під ногами...»:
а) крижина; б) ґрунт; в) деревина.
3.
Людина хоча і не літає та має:
а) велике бажання злетіти; б) крила; в)
практичні навички.
4.
З чого, на думку, поетеси, зроблені крила у людини?
а) Зі сміливості; б) з пуху; в) з чесності.
5.
Той край є найкращим для поетеси, де:
а) виросли у неї крила; б)
найкращі люди; в) відбулося багато
історичних подій.
6. Тільки
тоді можна вирушати в політ, як вважає поетеса, коли маєш...:
а) освіту і досвід; б) ґрунт під ногами; в) батьківське
благословення.
7. Який рядок у вірші Ліни Костенко «Крила»
повторюється:
а) «А як же людина?» б) «Людина нібито не літає»;
в) «А крила має»; г) «крилатим ґрунту не треба»?
8. За
жанровою спрямованістю «Чайка на крижині»:
а) поезія в прозі; б) поема; в) ліричний вірш.
9. Два твори мистецтва, об’єднані єдиним авторським задумом, сюжетом, дійовими
особами чи образами, але водночас кожен твір має окремий сюжет і композицію, -
це:
а) дилогія; б) диптих; в) полілог; г) трилогія
10. Із скількох творів складається диптих?
а) двох; б) трьох; в) чотирьох; г) п’яти
Примітка.
За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.
4)
Робота на картках
Картка № 1
1.
Які рядки вірша «Крила» переконують
утому, що він є логічним продовженням теми попередньої поезії «Чайка
на крижині»?
2.
Обґрунтуйте, з чим, на думку Л.
Костенко, пов'язано те, що людина має крила «не з пуху-пір'я, а з правди, чесності,
довір'я».
Картка №2
1.
Чим пояснити те, що у людей крила
зроблені з різного матеріалу? Відповідаючи, посилайтеся на текст
твору.
2.
Прокоментуйте думку Л. Костенко
стосовно того, що «лиш маючи ґрунт під ногами, пускатися можна в політ»? Що ви робите
перед тим, як вирушити в будь-яку
мандрівку, подорож, екскурсію?
Картка № З
1. Чому, на думку Л. Костенко, людина, яка має
крила, тужить за рідним шматком землі?
Чи можна порівняти таку людину з чайкою на крижині?
2.
Для чого Л. Костенко написала поему
«Чайка на крижині»? Над чим змушує задуматися поетеса під час
читання цього твору. Свою думку доведіть, посилаючись на факти з твору.
VII. Підсумок уроку
Бесіда за
питаннями
• Що вам відомо про життя і
творчість Л. Костенко?
• Чим запам'яталися вам
твори письменниці, які вивчалися у 6 класі?
• За що українці шанують і
поважають Л. Костенко?
• Більшість
її творів — це... (Поезії) Дайте визначення поезії як літературному
жанру. (Поезія — невеликий художній твір у віршах)
• Які
проблеми порушує Л. Костенко у своїх творах? (Добро і зло; бережливе ставлення
до природи; дружба і зрада; індивідуальність, її переслідування...)
• Назвіть
риси характеру, які, на ваш погляд, цінує Л. Костенко в людині. Відповідь вмотивуйте.
Заключне слово вчителя
-
У творах Ліни Костенко, з якими ми щойно познайомилися,
йшлося про «крилатість» людини, про її мрію осягти навколишній світ, зрозуміти
його, жити з ним у гармонії. Людина створена з добра і зла, тому вона і добра,
і зла. Все залежить від її вибору. «Крилатість» доступна не всім людям. І не
завжди такі люди знаходять розуміння серед собі подібних. Але завдяки їх
мужності, розуму, бажанню пізнати світ, підкорити небо, стихії, їх «крилатості»
й відбувається прогрес людства. Пам’ятайте:
Людина завжди ціниться по тому,
Що вона зробила, що могла,
Скільки сил у неї вистачало,
Щоб на світі більше щастя стало.
VIII. Оголошення
результатів навчальної діяльності школярів
IX. Домашнє
завдання: вивчити вірш (на
вибір), вміти його аналізувати; підготувати
усний міні-твір на тему «Людські крила».
Комментариев нет:
Отправить комментарий