Письменники ювіляри









Літературне сузіря письменників – ювілярів 2014-2015 р.
Мета: ознайомити учнів із письменниками – ювілярами, пригадати їхню творчість, досягнення та визнання. Познайомити та пригадати з відомими творами цих письменників; розвивати творче мислення , фантазію, увагу, пам’ять; виховувати повагу та шанобливе ставлення до минули та прийдешні поколінь.
Спочатку було Слово…
Крізь
темряву й хаос
Воно, як вічне диво,
Над світом
піднялось.
І стало Слово світлом
Посеред
ночі й тьми.
У слові все розквітло,
Із Слова вийшли – ми.
І йшли віки. І були українці.
І сотворилося Слово українське.
І як сталося так, то сказало собі Слово по-своєму
І благословилося.
І прилетілиптиці,
І вродилася калина,
І булосолодко,
І булогірко…
І стало все називатися –
І земля, і матір, і Вітчизна –
По-вкраїнському.

Ведучий 1
Історія нещадно кидає у Ріку Забуття людей, які щиро, чесно й натхненно служили рідному народу мало не все життя. Проте тимбільшим є моральний обов’язок воскресити у свідомості суспільства пам’ять про цих подвижників, дати їм друге — духовне — життя. Згадати про їхні ювілеї.
Ведучий 2
Минають роки і сторіччя, відходять у небуття покоління людей, змінюються їхні звичаї, вірування та погляди, а великі мистецькі надбання залишаються, надовго переживають своїх творців по-новому розмовляють з кожним новим віком. Змальовані в них картини життя давно відійшли в минуле, але думи і помислицих авторів завжди чарують і надихають новіше коління…
Сьогодні ми зібралися, щоб
вшанувати пам'ять людей , яким судилося безсмертя. Це наші  цьогорічні письменники - ювіляри
Ведучий 1 
(1 слайд) Іван Котляревський, в цьому році він відзначає 245 років від дня народження.
(2 слайд) Котляревський жив і творив в епоху великих суспільно-історичних перетворень, головним змістом яких було визрівання гострої кризи феодального суспільства і перехід до нової, капіталістичної формації
Ведучий 2
(3 слайд)Іван Котляревський… Ім’я це викликає у кожного з нас цілу низку асоціацій: і безсмертний парубок Еней, і невмируща Наталка — героїня п’єси, що стала праматір’ю нового українського театру, і рядки «Будеш, батьку, панувати…» поета, який перший передбачив світову славу Котляревського.

Ведучий 1
(4 слайд) Близько 200 років минуло з часу появи поеми Котляревського «Енеїда»( слайд 5) і понад 150 —з дня першої вистави його п'єси-опери «Наталка Полтавка», але й сьогодні ці твори є не тільки фактом історії літератури, а живим явищем сучасної культури, яке допомагає нам відчути безперервність буття в його Історичному розвитку, збагачує наші уявлення про світ у просторі й часі, примножує особистий досвід членів нашогосуспільства, дає їм естетичне задоволення, пробуджує І розвиває в них художників.
Ведучий 2
( 6 слайд) Твір Івана Котляревського «Енеїда» присвячений возвеличенню українського народу, висвітленню славетного минулого нашого народу через призму сприйняття образів з давньогрецької літератури та Біблії.( 7 слайд)  В творі розглядається проблема подорожі славетного парубка та, власне, героїчні подвигу не тільки Енея – головного героя твору, – а й усього мужнього війська українського.
(читання напам. Уривка з поеми «енеїда»)
Ведучий 1
( перший слайд)
Співучий геній України,Тебе вітаємо в цей день, Хай линуть звуки солов’їні твоїх чаруючих пісень.
Нехай вогнем проникне в душу краса мелодій всіх твоїх, і наше серце хай зворушить, нехай огорне нас усіх. Хай не залишить твоя муза байдужим жодного із нас. Вкраїни гордість, світу геній, Ти в музиці для нас – Тарас… В цьому році Тарасу Шевченко виповнюється 200 років від дня народження.
(Співає Паславська О )
Ведучий 2
Презентація про Шевченка Т. Г.
(2 слайд) Тарас Шевченко - символ чесності, правди і безстрашності, великої любові до людини. Вся творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята священною ненавистю до ворогів і гнобителів народу. ( 3 слайд) Його думи, його пісні, його полум’яний гнів, його боротьба за світлу долю трудового люду були думами, піснями, гнівом і боротьбою мільйонів. ( 4 слайд) Поезію Шевченка люблять усі народи. Поет, який віддав усі свої сили боротьбі за визволення рідної України від соціального і національного гніту, виражав прагнення і сподівання всіх народів, всіх прогресивних людей світу.
Ведучий 1
(5 слайд) Тарас Шевченко – велич напостать історичного та літературного життя нашої України. Його справедливо називають великим українцем. Адже в ньому наша мрія, наша надія.( 6 слайд) Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. (7  слайд) Через усе життя проніс великий Кобзар палку любов до рідної землі, до неньки – України у своїх творах нагадував про минулу славу України і закликав до патріотизму та великої любові до рідної землі.

Ведучий 2
  ( 8 слайд) Великий Поет живе у своїх творах. Його образ. Світ думок і почувань, прагнень та ідеалів постає перед нами насамперед з того, що він написав. Чим збагатив духовну скарбницю людства. ( 9 слайд) Водночас, прочитавши твори поета, ми проймаємося невідступним бажанням у всій повноті й точності пізнати його життєвий і творчий шлях, громадську діяльність, духовні інтереси й запити.
Ведучий 1
(10 слайд) Шевченків Кобзар… Це Біблія українського народу, якій судилося бути безсмертною, бо сам народ визнав її своєю книгою. Народ, який має такого поета, як Шевченко, і таку вічну книгу, як «Кобзар», - безсмертний.  (11 слайд) Кобзар зібрав кожну сльозину, найменший стогін болю кріпака. Духовну велич і красу народу підніс на найвищу височінь, чим збагатив увесь світ. ( 12 слайд) У багатьох оселях наших земляків сьогодні побачиш портрет Шевченка, заквітчаний вишитим рушником. А на столі, поряд із хлібом, лежить книга його поезій – «Кобзар»
Ведучий 2
(13 слайд) Він був сином мужика – і став володарем у царстві духа.
Він був кріпаком – і став велетнем у царстві людської культури.
Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу і все розквітаючу радість, яку в мільйонів людських сердець все наново збуджуватимуть його твори…
Отакийбув і є для нас, українців. Тарас Шевченко.

Ведучий 1
(1 слайд) Олександру  Довженку відзначаємо 120 років від дня народження. Це був письменник-романтик, який впродовж усього свого життя намагався зберегти індивідуальність творчого почерку від нищівного тиску тоталітарної системи. ( 2 слайд) Сенс життя для митця:Показувати прекрасне в житті,Виховувати інших на позитивних прикладах,Чесність і принциповість.( 3 слайд) Гуманістична ідея змінити, оновити світ, зробити його кращим, стала провідним пафосом усіх його творів.
Ведучий 2
(4слайд)Твори великого українського письменника О. Довженка — це живлюща криниця думок, знань, почуттів, барв. Це своєрідний літопис історії українського народу. Окрилений високимиі деалами, закоханий у життя, у велич духу людини —воїна, людини — трудівника, О. Довженко натхненно оспівав поезію і романтику нашої епохи.
Ведучий 1
(5 слайд) Олександр Довженко увійшов в історію української і світової художньої думки як самобутній поет екрана і слова. (6 слайд) Поєднавши у собі талант режисера і письменника, своєю феноменальною творчістю він збагатив і зблизив ці два види мистецтва – словесного і візуального, відкрив нові, досі не знані, можливості в пізнанні і відображенні динаміки нашого життя.(7 слайд) За своє творче життя О. Довженко поставив 14 ігрових і документальних фільмів, написав 15 літературних сценаріїв і кіноповістей, дві п’єси, автобіографічну повість, понад 20 оповідань і новел, ряд публіцистичних статей і теоретичних праць, присвячених питанням кіномистецтва.
Ведучий 2
(8слайд) «Зачарована Десна» —гімн  красі й духовній насназі людини,це лебедина пісня письменника. На думку М. Рильського, це задушевна лірична сповідь, до кінця напоєна любов'ю до рідного краю, до його людей. ( 9 слайд) Це справді незвичайний твір. Непростий за своєю побудовою, він поєднує спогади про дитинство і філософські роздуми письменника. (10 слайд) З великою любов'ю Довженко пише про свій родовід, про тих юдей, які до революції нічого не мали, а з них, за словами автора, можна було писати портрети апостолів і мислителів.
Ведучий 1
( 11 слайд) Кого б не змальовував Олександр Довженко, завжди відчуваються і теплота, і гордість, і любовлюдини до свого роду. Характерно, що автор, змальовуючисвоїхгероїв, не ідеалізуєїх, але завждивідчуваєтьсяйогоособливеставлення до людинипраці.
Ведучий 2
(12 слайд) Йогогерої — сини народу, йогоцвіт. Тому й покладає на них письменникзавданнявозвеличити перед усімсвітомрідний народ у сферілюдського духу. Через те й наділяєвінсвоїхгероїв рисами власноїдуховності, бобувпевен: те, щовзяте художником від народу, мусить бути й повернененародові. У поглядах, чуттях і розуміннінароднихгероївДовженка так багато є відїхньоготворця.
Ведечий 1
(1 слайд)13 березня відзначатиме вісімдесяти п’яти річчя громадський діяч, українська поетеса про яку ми не могли не згадати Ліна Костенко.
Ніжний лірик, глибокий філософ – привернула увагу до своєї поетичної творчості ще у 1950-1960 роки.
(2 слайд) У літературі, кіно, живописі на повний голос заявили тоді про себе багато талановитих митців, які повірили, що, нарешті, скинувши пута сталінщини, можна вже осмислити національні цінності та ідеали, звертатись до історії України.
Ведучий 2
(3 слайд) Маючи воістину Божий дар слова, Ліна Василівна є ще й лицарем честі, взірцем громадянської мужності. Таким поетом може пишатися будь-який народ світу, бо він є спадкоємцем кращих традицій не тільки своєї нації, а й усього людства.

Ведучий 1
(4 слайд) ПоезіїЛіни Костенко западають у душу з першого разу, та й потімїххочетьсяперечитуватизнов і знов.(5 слайд) їїтворивважаютькласикоюукраїнськоїлітератури. Дочка епохишістдесятих сказала своєглибоке слово у світі, де, здається, вже все було сказано багаторазів. ( 6 слайд) У своїйтворчості вона торкнулась багатьох тем: це і вічнідуховніцінності, традиційністьнародниххарактерів, і краса рідного краю, і сутністьпоетичногомистецтва, і, звичайно, кохання.(7 слайд)  І все цепоетка пропустила через свою жіночу, але на диво мужню душу.(8 слайд)їїпоезіядуже афористична, коженновий рядок відкриваєякийсьновийзміст, якийсьсповненийглибокогозмістуновий поворот.

Ведучий 2
(9слайд )Вірші Ліни Костенко нікого з читачів не залишають байдужими, вони сповнені справжньої, непідробної лю­бові — до людини, природи, рідного краю. Все, про що пише письменниця — про події сивої давнини чи ко­хання, красу навколишнього світу чи поезію, — читати однаково цікаво. (10 слайд) Чудова пейзажна лірика Ліни Костен­ко. Прочитавши її вірші про природу, мимоволі зако­хуєшся у дощ, що «підкрався і шумить», у ніч, красиву, «мов Кармен», у квіти і дерева.(11 слайд) Природа у поетеси — це ніби жива істота, що думає, переживає, сумує, як людина. У її віршах «весна піднімає келихи тюльпанів», «виглядають жоржини через тин», ліс має «добрі очі», а «дика груша журиться: одна».
( читання напам. Поезії Л. Костенко)

Ведучий 1
Можна безкінечно говорити про письменників, які ввесьсвіймогутній талант присвятилислужіннюнародові. Подарували низку творів для дорослих читачів. Але користуючись такою нагодою ми не можемо не згада про тих письменників , які писали для своїх найменших читачів, тим паче, що деякі з них в цьому році є ювілярами.
( 1 слайд) 85 років відсвяткував би в січні місяці український дитячий письменник- гуморист Всеволод Нестайко.(2 слайд) Класик української дитячої літератури Всеволод Нестайко помер в суботу, 16 серпня2014 року. Всеволоду Нестайко було 84 роки.
Ведучий 2
( 3 слайд)За свій 55-річний творчий шлях у дитячій літературі письменник видав близько тридцяти книг - повістей, романів, збірок оповідань. Вони перекладені на двадцяти мовах світу. ( 4 слайд)Книги Всеволода Нестайка стали улюбленими для багатьох поколінь українських читачів і не втрачають актуальності й дотепер - у незалежній Україні вони витримали 53 видання.( 5 слайд)Його твори включені в шкільні програми, а п'єси успішно ставляться в дитячих театрах України.
Ведучий 1
( 6 слайд) Фільми, поставлені за творами Всеволода Нестайка, отримали чимало міжнародних нагород. Зокрема телефільм "Тореадори з Васюківки" одержав Гран-прі на Міжнародному фестивалі в Мюнхені (1968) і головну премію на Міжнародному фестивалі в Александрії (Австралія, 1969).( 7 слайд)У 1979 році рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури трилогія Всеволода Нестайка "Тореадори з Васюківки" була внесена до Особливого Почесного списку Г.К. Андерсена "як одне з найвидатніших творів сучасної дитячої літератури".
Ведучий 1
( 1слайд) Ярослав Стельмах - українский драматург, прозаїк. 65 років виповнилося від дня народження. Михайло Стельмах, який завдяки невтомній праці над собою, завдяки невситимій жадобі до знань згодом стає видатним письменником, одним з найвизначніших сучасних майстрів художнього слова...
Ведучий 2
(2 слайд) Ярослав Стельмах — лауреат літературнихпремійіменіІванаКотляревського та МиколиОстровського.
П'єси «Привіт, синичко!» та «Запитай колись у трав» булиперекладенібагатьмамовами і входили до репертуару сорока театрівсвіту.
( 3 слайд) Як і твори Всеволода Нестайка та ВіктораБлизнеця, повісті Ярослава Стельмаха написані для того, щобдопомогтитобі, друже, розібратись у складному світі, повірити в лицарськізакони добра, справедливості, надійності в дружбі, переконатись у власнійсилі.
( 4 слайд) Ярослав — синвідомогоукраїнськогописьменникаМихайла Стельмаха....
Ведучий 1
( 5 слайд) Дорослічитачізнають Ярослава Стельмаха насамперед як драматурга. Неабиякийуспіх мала середглядачівп'єса «Привіт, синичко!», яка одночаснойшла в п'ятнадцяти театрах України. Чималуаудиторіюзбирала «Шкільна драма».
( 6 слайд) Незважаючи на відчутнийуспіхперекладача та драматурга, несподіванонавіть для самого себе Ярослав Стельмах почав писати твори для дітей. Уміннязмалюватилітературнихгероївсправжніми, колоритними, яскравимиприваблюєтвоїхровесників, тому вони залюбкичитаютьчудовіромантичні книги Ярослава Стельмаха для дітей — «Манок», «Якось у Чужому лісі», «Найкращий намет». Пропонуємотобіпоринути в захоплюючийсвітповісті «Химера лісового озера, абоМитькозаврізЮрківки» і прочитати про дивовижніпригодитвоїходнолітків — кмітливих і допитливих Митька та Сергія.
Ведучий 2
Згадавши про дитячих письменників- ювілярів, згадаємо і про дитячі журнали, які насправді за своїм віком давно вже не дитячі. І перші їхні читачі за віком вже дідусі та бабусі, але і досих пір залюбки листають сторінки добре знайомих журналів і вчать читати свої внуків.
( 1 слайд) Один з таких є  доре знайомий дорослим і малим Журнал «Малятко» і видається він з 1960 року.  В цьому році святкує ювілей  55 років. Засновник – трудовийколективредакції. Головний редактор: АнатолійГригорук.
( 2 слайд) Не однепоколінняукраїнцівзнає, що «Малятко» - чудовий дитячий журнал, якийтішитьсвоїхмалихчитачів: оповіданнями й віршиками, загадками, саморобками для тих, хто любить робитиіграшкивласноруч. Якимбувцікавим, по-дитячомущирим та безпосереднім, таким і залишився.
Ведучий 1
( 3 слайд) Журнал був заснований в 1960 році Борисом Харчуком. Персонажами першого випуску були Ленін, Котигорошко, Заєць та Сірий вовк. Головна тема — польоти до зірок.
( 4 слайд) Журнал «Малятко» задовольняєпізнавальніінтересидошкільнят. Інформація в рубриках подається просто і доступно. Кожна рубрика супроводжуєтьсяілюстраціями, фотознімками.( 5 слайд)Широко представлені рубрики, якідаютьзмогувиявити і розвинутитворчіздібності. Інформаційні рубрики розширюютькругозір, розвиваютьпізнавальну сферу, заохочують до здобуттяновихзнань.( 6 слайд)Завдякипрофесійнійроботіредакційноїколегії журнал кольоровий і захоплюючий. При творенні кожного випускувраховуютьсяінтересисучаснихдошкільнят, особливостіїхвсебічногорозвитку.
( 7 слайд)І нехай сорок, тридцять, двадцятьроків тому зробитивласноручпропонували танк чипаперового космонавта, а нині «Вертеп», нехай ранішенадсилали до редакціїмалюнкидимлячизаводів та тракторів на полі, а сьогодні – мальовничуукраїнську природу и портретидрузів, про те якоюбула, такою і лишаєтьсягеографіядописувачів – усяУкраїна.
Ведучий 2
( 1 слайд)Наступний дитячий журнал, який святкує ювілей це журнал «Барвінок», що віком ще доросліший за «Малятко» і відзначає 70 років.
( 2 слайд)Увійшов до кола найпопулярнішого дитячого читання і залишив слід у засвоєнні мільйонами фундаментальних цінностей, ставши для багатьох поколінь дітей  виразником духовного єства їхніх батьків.
Ведучий 1
( 3 слайд)За 70  років –видано 916 номерівзагальним накладом понад 310 млн прим.  У народнійпам’ятізберігається як національний журнал. З перших публікацій у “Барвінку” починавсятворчий шлях багатьохлітераторів, якізгодомуславилиріднеписьменство. ( 4 слайд)Тут побачили  світ твори, щопонадпівстоліттябулихрестоматійними. Низка їх входить до шкільнихпідручників і збірниківновітнього часу.
Ведучий 2
( 5 слайд)У соціокультурномусередовищісприймається  насамперед як літературневидання. Тому до ньогозавждивисуваютьсявищі, ніж до іншихвидань, вимоги. Вітчизняна, світовакласика та фольклор — основа кожного номера. Однакдомінантними  були, і є тіхудожніявища, твори  тих письменників  яківизначаютьмагістральний шлях розвиткулітератури для дітеймолодшогошкільноговіку.
Ведучий 1
Україна подарувала світу багато яскравих і цікавих особистостей, які назавжди залишилися в історії людства, їх пам’ятають і шанують народи. Вшановуючи пам’ять тим письменникам-ювілярам про яких ми говорили, згадаймо й інших цьогорічних ювілярів, які заслуговують на згадку й шану.. До таких постатей належить геніальний: Павло Грабовський - відзначає 150 років від дня народження, українськи поет, публіцист, перекладач. 150 років виповнюється від дня народження Михайлу Коцюбинському – українському письменнику. 85 років від дня народження Дмитра Павличка – українського поета. 125 років від дня народження Остапа Вишні – українського письменника, гумориста й сатирика.
Ведучий2
115 років від дня народження Григорія Косинки – українського прозаїка. 110 років від дня народження Уласа Самчука – українського письменника, публіциста. 125 років від  дня народження Миколи Зерова – українського поета. 175 років від дня народження Марка Кропивницького – українськогодраматурга, актора, режисера, композитора. 95років від дня народження Григорія Тютюника – українського письменника. 
Ведучий 1
Все йде, все минає... Та залишається  пам’яті, добра слава про людей, щовирушають у світи у пошукахістини та правди. В історіїзалишаютьсяімена, які з гордістювимовляє, пам’ятає і шануєлюдство. Кожнанація, якійпощастиловідкрити і висловити свою творчусамобутність, своєглибиннекоріння стає безсмертною.
Читання напам. Мулик А. «любіть Україну» Володимира Сосюри та Гамулка М.
Ведучий 2
Простеляться лани широкополі, стада яснізасяють на роздолі, круті горби зведе трудящий люд, укриєїх узорами споруд і заживе в цімкраї, як у раї….
Служить ційсправізаповітній – це верх премудрощівземних. Лиш той життя і волігідний, хтоб’ється день у день за них.


Комментариев нет:

Отправить комментарий