Тема уроку: Повість М. Твена
«Пригоди Тома Сойєра» - повість про дітей і для дітей.
Мета уроку:
·
повторити вивчений матеріал, вчити учнів вмінню аргументувати свою точку
зору, формувати позитивне світосприйняття;
·
розвивати усне монологічне мовлення, вдосконалювати
навички роботи з текстом; збагачувати словниковий запас, розвивати творчу уяву,
образне мислення й акторські здібності;
·
виховувати інтерес до книги.
Обладнання:
·
портрет М. Твена,
·
ілюстрації учнів до повісті,
·
картки,
·
інструкції щодо роботи в групі,
·
мультимедійна презентація.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань
Хід уроку.
І.
Організаційний момент.
Привітання. Перевірка
готовності учнів до уроку (зошит, підручник, лист паперу).
ІІ.
Мотивація: Презентація у
вигляді відеоряду предметів, які
мають відношення до твору
М. Твена «Пригоди
Тома Сойєра» (відро з фарбою, щур, печера, Біблія, цвинтар, ріка,
пам’ятник у м. Ганнібал, корабель,
рукостискання, портрет М. Твена).
Питання до класу: Як
ви думаєте, чи можна поєднати такі різні речі і предмети?
(орієнтовні відповіді
учнів: - Ці речі можна поєднати в літературному творі. Ці речі і предмети згадуються у творі М. Твена
«Пригоди Тома Сойєра» ).
Вчитель: Так, ви
правильно сказали, що всі ці предмети відігравали певну роль у житті головного
героя повісті М. Твена «Пригоди Тома Сойєра».
ІІІ.
Оголошення теми уроку, постановка мети.
Вчитель: Сьогодні
тема нашого уроку «Пригоди Тома Сойєра» - повість про дітей і для дітей.
Підсумковий урок по твору. І наша мета: перевірити ваші знання змісту тексту і
підсумувати вивчене з теми, розвивати усне моногогічне мовлення, вдосконалювати
навички роботи над текстом, збагачувати словниковий запас, виховувати інтерес
до читання.
ІV. Етап перевірки
знань та навичок.
1.
Диктант (учні виконують на окремих листках)
І вар.
Яким чином ці цифри пов’язані з життям письменника М.Твена?
1835 р.- ( народився письменник)
12 років – ( залишився без батька )
1861-1865 рр. – ( Громадянська війна в США )
1867 р.- ( відвідав Україну )
50 доларів – ( знахідка …)
1910 р.- ( смерть М.Твена )
ІІ вар.
Яким чином ці географічні назви пов’язані із життям письменника М.Твена?
Флорида – (місце народження )
Невада – ( шукав золото )
Місісіпі – ( працював лоцманом )
Ганнібал – ( жив з батьками )
Одеса – (відвідав Україну )
Ніагарський водоспад – ( перша
принада Америки )
2.
Літературний диктант
Якщо згодні з твердженням – ставте +, не згодні -.
1.
Том не
хотів йти до школи і придумав, що у нього серцевий напад. ( -)
2.
Том з великим задоволенням ходив до недільної
школи.(-)
3.
Всі городяни містечка хотіли бачити Гека
Фінна другом своїх дітей.(-)
4.
Том в школі сидів з дівчинкою Беккі.(+)
5.
Том і Гек опинились вночі на кладовищі, бо хотіли вивести
бородавки.(+)
6.
Сід був близьким другом Тома і між ними було
повне взаєморозуміння.(-)
Ми з вами вже повторили завдяки диктантам відомості про автора та згадали
текст твору. Тепер попрацюємо в парах.
3.Робота в парах «Візаві».
Завдання: Скласти та записати запитання по тексту повісті М. Твена «Пригоди
Тома Сойєра». Обмінятись листками і дати відповідь на запитання іншого учня
(усно).
Завдання оцінюється в 1 бал і 1 бал ви можете отримати за правильно
сформульоване запитання при перевірці. На виконання вправи 3 хв.
4. Робота в групах.
Учні можуть обирати групу за різними принципами (за кольором, героями
твору, порами року).
Завдання №1: ( для всіх груп )
Підібрати по 2 цитати із тексту з описом будь – якого героя, місця чи події,не
називаючи його. Прочитати або інсценізувати
іншій групі,а вони повинні дати
відповідь.
За кожну правильну відповідь команда отримує по 2 фішки.
Завдання №2
1 група
Відновити хронологічну послідовність подій:
1.
Нагорода Тома у недільній школі.
2.
Том фарбує паркан.
3.
Загибель індіанця Джо.
4.
Том і Гек на цвинтарі.
5.
Пригоди на острові.
6.
Том у суді.
7.
Загадкові події в печері
8.
Пошуки скарбів
2 група Скласти кросворд із 7 слів
3
група Віднови подію
Визначити за опорними
словами, про який епізод твору йдеться:
·
Острів, пліт, люлька, багаття, сум.
·
Квітка, заручини, гріфельна дошка, поцілунок.
·
Проповідь,
пудель, жук, скавучання, сміх.
·
Кладовище, вбивство, присяга, чорний кіт.
·
Стогін, болячка, зуб, гангрена.
·
Лопата, північ, будинок з привидами,
розбійники.
Фізкультхвилинка.Австралійський
дощ.
5. Вправа «Хто уважніший? »
Завдання для всіх
учнів.
Із переліку предметів виписати ті, що отримав Том, як винагороду,за те, що
дав можливість хлопцям фарбувати свій паркан:
Персик, 12 скляних кульок, футбольний м’яч, паперовий
змій, синє скельце від пляшки, чорний кіт, ключ, пташка, яблуко, дохлий пацюк
на мотузці, крейда, олівці, шість пістонів, олов’яний солдатик, конструктор LEGO, собачий нашийник.
А тепер ваше
завдання: дописати самостійно «коштовності», які рахував Том і яких немає в
переліку. (Ще 9 шт.) Всього 19 предметів.
6.Підсумок уроку.
1.
. Інтерактивна вправа «Обери позицію»(можна
вправу зробити письмовою або усною )
Чи сподобався Вам твір?
Так
Чому? Ні?
(Вислухати позицію 3-4 учнів).
2.Бесіда за
запитаннями:
Що повторили?
Над чим працювали?
Які вправи
виконували?
Що досягли?
7.Оцінювання:
-
зібрати листки із роботами на перевірку.
6. Домашнє завдання: підготуватись до контрольної роботи по творах Р. Бернса
і М.Твена; написати відгук на прочитану книгу «Пригоди Тома Сойєра»
Комментариев нет:
Отправить комментарий